Tuettu loma pariskunnille, jossa toinen tai molemmat sairastavat migreeniä tai päänsärkysairautta 11.-16.6.2023
Suomen Migreeniyhdistys järjestää tuetun loman 10 pariskunnalle, jossa toinen tai molemmat sairastavat migreeniä tai päänsärkysairautta. Loma toteutetaan yhteistyössä Maaseudun Terveys- ja Lomahuolto ry:n kanssa Kuntoutuskeskus Kankaanpäässä.
Aika: 11.-16.6.2023
Paikka: Kuntoutuskeskus Kankaanpää
Lomaan sisältyy täysihoito (aamiainen, lounas ja päivällinen), majoitus kahden hengen huoneessa, ryhmäkohtainen ohjelma, yleinen vapaa-ajanohjelma sekä lomapaikan allasosaston ja kuntosalin käyttö.
Loman omavastuuosuus on 25 €/vrk aikuisilta ja 17 vuotta täyttäneiltä. Lomailija maksaa itse matkakulunsa lomakohteeseen.
Hakuohjeet
- Tee hakemus ensisijaisesti Maaseudun Terveys- ja Lomahuolto ry:n verkkosivuilla (www.mtlh.fi). Hakemuksen voi tehdä myös paperisena. Voit tilata paperisen hakemuksen osoitteesta lomat@mtlh.fi tai MTLH ry:n puhelinpalvelusta: 010 2193 460.
- Loma voidaan myöntää korkeintaan joka toinen vuosi.
- Lomat myönnetään taloudellisin, terveydellisin ja sosiaalisin perustein. Perustele hakemuksesi hyvin, sillä hakijoita on paljon. Puutteellisesti täytettyjä hakemuksia ei käsitellä.
- Päähakijan on oltava aikuinen.
- Samalla hakemuksella voivat hakea kaikki samassa taloudessa asuvat. Kaikkien yli 18-vuotiaiden tulotiedot tulee ilmoittaa hakemuksella.
- Jos haet lomaa eri osoitteessa asuvan kumppanin kanssa, molempien tulee täyttää oma hakemus perusteluineen.
- Lomatuen hakeminen ei edellytä yhdistyksen jäsenyyttä, mutta hakemuksessa tulee käydä ilmi, että kuulut kohderyhmään.
- Lisätietoja saat osoitteesta lomat@mtlh.fi ja puhelimitse 010 2193 460 (arkisin klo 9-13). Lisätietoja löydät myös MTLH:n verkkosivuilta: mtlh.fi
Hakemukset käsitellään ja päätökset lomalle pääsevistä tehdään Maaseudun Terveys- ja Lomahuollossa, ja päätökset tulevat loman saaneille n. 2kk ennen loman alkamista.
Usein kysytyt kysymykset ja vastaukset löytyvät Maaseudun Terveys- ja Lomahuollon verkkosivuilta:
Tuettu loma – usein kysytyt kysymykset
Ajankohtaista
- Maxalt Rapitab-lääkkeessä saatavuushäiriö
- Mikä Migreeni?- luentokiertue Porissa
- Migreeniyhdistyksen vapaaehtoistoiminnan peruskoulutus 11.2.2023
- Tule meille vapaaehtoistoiminnan koordinaattorin sijaiseksi
- Migreeniyhdistys keräsi kiitosta – 96 % tyytyväisiä yhdistyksen toimintaan
- Pitkittyneen migreenikohtauksen päivystyksellinen katkaisu
- Mikä migreeni?- luentokiertue Helsingissä
- Tuettu loma pariskunnille, jossa toinen tai molemmat sairastavat migreeniä tai päänsärkysairautta 11.-16.6.2023
- Migreeniviikko 2022
- Vapaaehtoisten peruskoulutus 1.10.
- Migreeni ja mielenterveys -luento 12.9.
- Migreeni-chatit syksy 2022
- Miltä pitkäaikaissairauden hoito näyttää sairastavan silmin?
- Frovaptan-lääkkeessä saatavuushäiriö
- Sinua tarvitaan – Edistä päänsärkysairauksien tutkimusta antamalla biopankkisuostumus
- Tule meille järjestökoordinaattoriksi
- Migreeniyhdistyksen vapaaehtoistoiminnan peruskoulutus 14.5.2022
- Migard-lääkkeessä saatavuushäiriö
- Migreeniyhdistykselle on myönnetty Hyvän mielen työpaikka-merkki
- Suomen Migreeniyhdistyksen vuosikokous